Az apa. Galga Menti Női Önismereti Kör 2019. július
Női önismereti körünk első évében folyamatosan formálódott az együttléteink stílusa, az egyes programok forgatókönyve.
Női szerepszemélyiségeink, belső világunk titkai hívtak bennünket és szereztünk hasznos tudást róluk, önmagunkról.
Az apa eddig mint külső szereplő jelent csak meg, de most mint az énünk egyik kiterjesztésével találkoztunk vele.
Azt találtuk, hogy lényünket mintegy keretezi, körberajzolja, világunk kontúrjait létével jelöli ki az apa. Az apa az első férfiúi visszajelzés a számunkra, női önismeretünk alapminőségét ő adja meg. Ha szeretetteljes, hercegnőnek, királylánynak tart és tenyerén hordoz bennünket, az remek, de ha az apa sérült, nincs a helyén, hiányzik vagy nem tud mit kezdeni a leánygyermekkel, az sokszor életre kiható önbizalomhiányt, gyenge önértékelést és más problémákat eredményezhet.
A legfontosabb alapélményeink egyike, hogy apánk életet adott és szeret. Védelmez, életkereteket teremt. Ha így gondolunk rá, önismeretünk hirtelen egy hatalmas térrel lesz gazdagabb. Bárhol van és bármilyen az apánk, az általa élt élet minket is keretez. Nagyon jó, ha azt látjuk magunkra nézve, hogy ezt az apa által alkotott teret anyánk tölti meg gondoskodással és szeretettel.
Ez történik, ha apa és anya szeretik egymást, s helyük a saját családrendszerükben rendben van.
Nem ritka viszont, hogy a családi rendszer szintjei elcsúsztak, az apa például már az anya megismerése előtt elköteleződött a saját anyja mellett, vagy egy korábbi párkapcsolat, szerelem még mélyen hat rá. Megjelenhet új párkapcsolata, betegség, vagy függőség is.
Van, hogy már az apa sem kapta meg azt a támogatást a saját származási családjában, amivel erői kiteljesedhettek volna, és ezért zavaros, sebzett érzelemvilággal rendelkezik. Szeretetét nem tudja kifejezni, rideg, zárkózott, önző, vagy akár durva, bántalmazó lesz.
Végül néha az is megtörténik, hogy az apa eltűnik: meghal, vagy kilép a család életéből.
Mit tehetünk ekkor?
Az önismereti úton járva módszeresen, tudatos munkával kapcsolódunk a belső apa képéhez, bármilyen is legyen az első percben az. Megszólítva őt elmondjuk neki mindazt, ami fájt, ami hiányzott. Ezt a belső apát most megérinti az, ami a valódi apát nem tudta, s kérésünk, belső gyermekünk kérése most el tud jutni hozzá. Teremtő erőnkre támaszkodva ennek a belső gyermeknek végre megadjuk azt a támaszt, ami olyan nagyon hiányzott az életünkben.
Végre a belső apát megismerve mi magunk megrajzoljuk azt a keretet, amit nem ismerve hiány, sérülések, bántások értek minket.
A kérdőív, amit az apával kapcsolatosan töltöttünk ki, és a “Mondd el apának” című páros gyakorlat segített ennek az elérésében. Az apa és én rajzot már a gyógyult mintánkról készítettük, s ezt majd otthon összeillesztjük az anya és én rajzunkkal.
A nap végi kollektív teres állításban kapott szimbolikus történet a teljesség fényébe emelte a körünket. Senki nem kell, hogy tudást lopjon vagy kerülő utakon jusson önismerethez. Nem szorulunk arra, hogy kitalált identitással mutatkozzunk be, mások életét éljük. Nem kell elfogadni a szívünktől idegen döntéseket. Érdemes a szabadságot választani akkor is, ha az eleinte lemondással jár, szűkebb kereteket biztosít. Még ha hatalmas áldozatot kell is hozni a szívünk választása érdekében, látszólag mindent elveszítünk, a világ rendje az, hogy megérkezik a mélységből kivezető, rendbe-fénybe-tudásba érkeztető lehetőség is.
A változás, amit egy nap alatt megéltünk, óriási. Volt, aki ráébredt, hogy a fájó emlékek miatt ő maga is lezárt az apa jó tulajdonságai felé is, amely elzárkózás már a párkapcsolatában is megjelent. Most le tudta győzni ezeket a korlátokat, s egy új nyitottsággal indul haza.
Mindőnkhöz új szavak, a belső apát jellemző új tulajdonságok érkeztek: Gyengédség, bizalom, támasztó erő, tevékeny jelenlét, figyelmesség, udvariasság, erő, példakép, harmónia, teljesség. Apánk már olyan valaki, aki szeretetteljes tekintélyt sugároz, akire föl lehet nézni, aki példakép, s aki által kerek egész lesz számunkra a világ.
Ezt kívánjuk mindenkinek, aki szeretne gyógyulni.
Családállításra jelentkezhetsz: https://www.bottyankatalin.com/allitoi-napok-meghivoi/jelentkezes-szemelyisegintegracios-csaladallitasra/
© Az oldalon található valamennyi tartalom Bottyán Katalin etnográfus, állításvezető szellemi tulajdona. Felhasználása csak a szerző engedélyével, illetve hivatkozással lehetséges. Kérlek, csak nevemmel, az eredeti linkről oszd tovább.